Postojanje divljih odlagališta, osim što ukazuje na još nedovoljno razvijenu ekološku svijest ljudi, predstavlja i iznimno veliku opasnost od zagađenja okoliša i to prvenstveno tla i podzemnih voda. Iako je svijest o važnosti recikliranja, odvajanja otpada i važnosti brige o okolišu u posljednjih nekoliko godina u porastu još uvijek nailazimo na vrlo ružne slike odbačenog otpada u prirodu.
Veliki utjecaj na razvoj ekološkog mišljenja imala je i pandemija koronavirusa koja je otkrila važnost odlaska u prirodu, važnost kretanja te koliko je priroda dobra za naše zdravlje, a i za hranu koji dobivamo iz prirode, za koju ključnu ulogu ima čistoća zemlje, vode i zraka.
Štetne tvari koje su odložene na divljim odlagalištima i izravno utječu na ljude, osobito kad je riječ o teškim metalima i kemikalijama, takva sredstva prelaze u tlo i u podzemne vode. Osim toga, takav će otpad kroz tlo u sebe preuzeti biljke koje ćemo mi konzumirati i u sebe unijeti štetne toksine. Tako smeće utječe na sve vrste organizama, smanjuje kvalitetu života, potiče razvoj bolesti i može dovesti do gubitka nekih vrsta biljaka i životinja, odnosno do smanjenja bioraznolikosti. Štetni sastojci iz divljih odlagališta vrlo su velika opasnost pitkoj vodi jer mogu vrlo brzo zagaditi vodocrpilišta, osobito u područjima krša gdje voda vrlo brzo putuje kroz prostor i ne uspije se pročistiti.
Otpad odbačen u okoliš pogoduje razmnožavanju glodavaca i drugih štetočina koji šire zaraze i bolesti. Divlja odlagališta “krivci su” za mnogobrojne požare u ljetnim mjesecima, a njihovo postojanje narušava izgled krajobraza i tako bismo mogli u nedogled nabrajati štetnosti divljih odlagališta.
Krenimo od sebe i pravilno odvajajmo otpad koji će se tako zbrinuti na propisani način, svojim primjerom i pravilnim gospodarenjem otpadom kao ekološki osviješten pojedinac možemo učiniti mnogo, ali moramo u tome biti uporni i inspirirati ostale.
Za odvajanje otpada koristimo spremnike koje smo dobili (žuti za plastičnu i metalnu ambalažu i plavi za papir i karton), zeleni spremnik za staklo koji se nalazi na javnim površinama ili „zelene otoke“ na javnim površinama u gradu (žuti spremnik za plastičnu i metalnu ambalažu, plavi spremnik za papir i karton, zeleni spremnik za staklenu ambalažu, bijeli spremnik za tekstil, bijela posuda za otpadno jestivo ulje). Glomazni otpad odvezimo u reciklažno dvorište na Jelenčićima, gdje ga kao fizička osoba (kućanstvo) možemo predati besplatno, isto možemo napraviti sa svim vrstama otpada koje ne odlažemo u prethodno navedene spremnike, osim miješanog komunalnog otpada. Koristimo i mobilno reciklažno dvorište kada je na našem području. Budimo odgovorni jer i kao pojedinci možemo puno utjecati.
Na slijedećem linku možemo se prisjetiti kako odvojeno sakupljati otpad i što se sve odlaže u miješani komunalni otpad: https://www.usluga-pazin.hr/site_media/media/uploads/catalog/type/attachments/Letak_-_opdvajanje_otpada.pdf
Usluga d.o.o.