Pod zajedničkom temom „Održivo upravljanje okolišem“, danas (25. siječnja 2024.) u velikoj vijećnici Grada Pazina održana je konferencija za medije i javnost na kojoj su gradonačelnica Suzana Jašić i Ante Ćus, predsjednik uprave komunalnog društva Usluga d.o.o., predstavili niz aktivnosti i mjera koji se provede na gradskom području, a tiču se otpada, njegovog pravilnog zbrinjavanja te očuvanja vrlo važnih sastavnica prirode i okoliša – stabala i vode.
Zbrinjavanje otpada na Kaštijunu prema načelu „onečišćivač plaća”
Kao rezultat velikog uložnog truda i napora u nastojanju da se pravično obračuna cijena predanog miješanog komunalnog otpada u Županijski centar za gospodarenje otpadom Kaštijun, u uvodnom dijelu gradonačelnica Suzana Jašić istaknula je kako je prošle godine dobiveno mišljenje nadležnog Ministarstva da Kaštijun može imati razilčite cijene za količine miješanog komunalnog otpada koje se nalaze unutar kvota plaćanja kredita (budućeg suvlasničkog udjela) te druge cijene za količine iznad tih kvota koje se premašuju u turističkoj sezoni. Na taj način poštuje se pravilo načela “onečišćivač plaća” . Što se Pazina tiče, cijene prihvaćanja otpada trebale bi, dakle, ostati iste.
Važnost smanjenja biootpada u miješanom komunalnom otpadu
No, Kaštijun muči muku s prevelikim količinama organskog otpada u miješanom komunalnom otpadu koji se ne stigne sušiti i razvija se smrad u dijelovima južne Istre. Grad Pazin je zajedno s komunalnim društvom, stoga, započeo s provođenjem niza aktivnosti s ciljem smanjenja udjela organskog otpada u miješanom komunalnom otpadu kako bi se potaklo korisnike usluge na odvajanje i kompostiranje biootpada te u konačnici smanjilo njihove račune.
Ante Ćus iz Usluge rekao je da je jedna od mjera poticanje kuhinja u privatnim i javnim objektima da sklope ugovore s ovlaštenim osobama za zbrinjavanje te vrste otpada (ostaci hrane). Nadalje, u listopadu i studenome 2023. proveden je i pilot projekt u ruralnom dijelu Pazina, odnosno u Ruhcima te za korisnike usluge višestambene zgrade kod Prolaza Frane Matejčića. Rezultati su dvojaki, odnosno u Rucima je u dva mjeseca sakupljeno svega 65 kg biootpada, što znači da stanovništvo kompostira i zbrinjava tu vrstu otpada, dok su 42 kućanstva iz višestambene zgrade odložili u postavljen kontejner čak 680 kg biootpada. U tijeku je razmatranje obuhvata ulica, odnosno dijelova grada, na kojem će se krenuti s širim pilot projektom prikupljanja bio otpada.
Projekt „Zeleni koraci Pazina“
U gospodarenju otpadom i rješavanju spomenutih problema ključna je edukacija koja će pridonijeti većem odvajanju i pravilnom zbrinjavanju otpada. Na gradskom području narednih mjeseci započet će provođenje projekta Zeleni koraci Pazina sufinanciranom od Fonda za zaštitu okoliša s 40% sredstava.
Radi se zapravo o informativno – izobraznim radionicama koje se odnose na selektivno odvajanje otpada s naglaskom na biootpad i kompostiranje. U planu je provedba edukativnih radionica za odgajateljice/odgajatelje djece vrtičke dobi i učiteljice/učitelje razredne nastave, kao multiplikatore znanja, te za učenike i učenice srednjih škola u Pazinu, kao i provedba radionica o kompostiranju za građane po mjesnim oborima.
U sklopu projekta izraditi će se i brošura o kompostiranju te će biti proveden foto natječaj na temu kružnog gospodarstva, recikliranja, otpada i zagađenja, a s izabranim fotografijama će se pripremiti putujuća izložba na otvorenom po mjesnim odborima. Projektom je predviđena i provedba sponzoriranih radio emisija “Zelene minute Pazina” u trajanju od 30 min koje će se održavati jednom mjesečno kroz 2024. godinu.
Mobilna aplikacija „moj-Otpad.info“
Govoreći o unapređenju sustava gospodarenja otpadom, predsjednik Uprave Usluge predstavio je mobilnu aplikaciju „moj-Otpad.info“ koju je za korisnike javne usluge nedavno uvelo komunalno društvo Usluga d.o.o. s ciljem da ova aplikacija postane sredstvo komuniciranja na relaciji korisnik – Usluga te, među ostalim, omogući plaćanje računa, pristup informacijama o prikupljanju otpada, pristup reciklažom dvorištu, kao i edukaciji. Jedinstvene kodove za ulaz u aplikaciju te upute za preuzimanje i korištenje aplikacije, svi korisnici su zaprimili uz račune za studeni i prosinac 2023. godine.
Problem divljih odlagališta
Rečeno je i kako se uspostavljen sustav gospodarenja otpadom na području Pazina stalno razvija, provode se propisane mjere za održivost tog sustava, posebno odvojenog sakupljanja komunalnog otpada. U užem centru grada na 11 lokacija postavljeni su polupodzemni spremnici za plastiku te staklo i papir, čime su u potpunosti uklonjeni neadekvatni “zeleni otoci”, dok je kućanstvima podijeljeno 1700 setova za selektiranje plastike i papira. Također, spomenuto je reciklažno dvorište na koje je moguće predati sve vrste otpada, jednom godišnje fizičke osobe mogu zatražiti kontejner i besplatno zbrinuti do 2 m3 glomaznog otpada, a dvaput godišnje (proljeće i jesen) komunalno društvo prikuplja zeleni otpad iz orezivanja i uređenja zelenih i poljoprivrednih površina.
Na žalost, sve te mjere nisu dovoljne te i dalje niču divlja odlagališta. Pored sanacije, na kritičnim lokacijama postavljene su kamere za foto – nadzor, što daje rezultata, kao i stalne izobrazne aktivnosti, no, ti rezultati još uvijek nisu na zadovoljavajućoj razini. Apeliramo na građane i sve pravne subjekte da otpad odlažu propisno, a ne odbacivanjem u prirodu, odnosno na sve savjesne građane da takva radnje i subjekte prijave inspekciji za zaštitu okoliša.
Stabla, voda, sunce
U drugom dijelu konferencije naglasak je bio na stablima, vodi i suncu. Kako je iznijela gradonačelnica Jašić, na javnim površinama u urbanom dijelu Pazina većina stabala zasađena je prije više desetljeća te je jedan dio njih bolestan ili zbog lošeg održavanja (orezivanja krošnji) nemaju pravilan rast. Također, nije rijedak slučaj da se u gradu nalazi neprikladno stablo na pogrešnom mjestu, što uzrokuje više problema nego pozitivnih učinaka. U gospodarenju tim urbanim stablima naglašena je aktivnost Komisije za hortikulturu Grada Pazina koja terenskim pregledom tih stabala daje stručnu procjenu i preporuku o načinu očuvanja ili eventualnom zahvatu uklanjanja pojedinog stabla gdje se utvrdi da ne postoji druga mogućnost.
Rečeno je i kako se paralelno, u sklopu drugog projekta, također financiranog od strane Fonda za zaštitu okoliša, Otpornost Pazina na klimatske promjene provodi mapiranje zelene infrastrukture, odnosno stabala s ciljem da se dobije pregled urbanog drvnog fonda sa svim značajkama/opisima pojedinog stabla, uključujući i njegovo stanje te će se ti podaci unijeti u GIS sustav. Mapiranje provodi tvrtka Arboring čiji su stručnjaci do sada obradili/mapirali oko 1500 stabala. Ovo je važno jer će se briga o stablima voditi kvalitetnije i efikasnije, a informacije o svakom pojedinom stablu bit će dostupne u svakom trenutku.
Također, u sklopu navedenog projekta do kraja 2025. godine Grad Pazin zasadit će 240 urbanih stabala, a za što je kroz projekt osigurano oko 100 tisuća eura.
Bogatstvo vodnih resursa
U sklopu istog projekta provodi se i analiza stanja, odnosno, pored spomenutog kartiranja zelene infrastrukture, u tijeku je i kartiranje plave infrastrukture.
„Projekt Plave infrastrukture se rodio zapravo u ljeto najvećih suša i redukcije vode kada smo u nastojanju da nađemo vodu za zalijevanje javnih površina, pronašli zapravo bogatstvo”, rekla je gradonačelnica Jašić.
Naime, na gradskom području nalaze se brojni vodni resursi koji uključuju izvore pitke vode, rijeke, potoke, pritoke, bujice, bare, lokve, izvore i kaptaže, ali i seoske javne bunare i cisterne(šterne), vodospreme izvan upotrebe, javne slavine (špine). Ideja je da se prikupljanjem i digitalizacijom ključnih podataka o plavoj infrastrukturi stvore preduvjeti za izradu prioriteta u upravljanju vodnim resursima te projekata obnove i eventualnog ponovnog stavljanja u uporabu nekih od tih vodnih resursa, posebno za sušnih ljetnih mjeseci.
Izvršitelj kartiranja plave infrastrukture na području Grada Pazina je tvrtka Smart Aqua, koja je u prvoj fazi uključila sve ključne dionike koji poznaju ili imaju podatke o stanju vodnih resursa na terenu (institucije, organizacije, građanske inicijative i udruge). U tijeku je druga faza koja uključuje obilazak terena obučenih terenskih radnika koji će prikupljati podatke pa je lokalna zajednica pozvana na uključivanje.
„Treba biti vrlo škrban i mudar u upravljanju vodom“, rekao je Dragan Sokolović predstavljajući aktivnosti Smart Aque, naglasivši kako nisu ni u Hrvatskoj, ni mnogo šire, još naišli na takav projekt, a čija je vrijednost velika: kako zbog uređenja pojedinih lokacija, tako i dugoročna jer dostupnost vode postaje sve veći problem u svijetu.
Sufinanciranje izrade projekta sunčane elektrane za kućanstva
Konferencija je završena osvrtom na još jednu aktivnost Grada prema održivom upravljanju okolišem. Rečeno je kako se nakon uspješne kampanje “Pazin, uključi se u Sunce” i edukacije za građane na temu solarne energije, Grad odlučio za financijsku podršku svojim građanima i građankama u ulaganju u solarnu energiju te su putem javnog poziva u prošloj godini nuđeni poticaji za izradu glavnog projekta solarne elektrane s kojim bi se građani javljali na natječaje Fonda. Podržane su četiri prijave te su prijavitelji ostvarili pravo na sufinanciranje izrade projekta sunčane elektrane u maksimalnom iznosu od 200 eura za projekte čija se cijena kreće oko 400 eura. U slučaju interesa, projekt će biti ponovljen.
Grad Pazin
Tekst preuzet sa službene stranice Grada Pazina.